wz

Povídání o ostrovu Rab

    Východiskem většiny cest na ostrov Rab je malá vesnička Jablonac, ze které jezdí trajekt. Převoz trvá asi dvacet minut. Z trajektu vypadá ostrov Rab velmi nevábně a jede-li sem někdo poprvé, zarazí jej, do jaké pustiny se vydal. Ale jen na chvíli, než zjistí, že značná část ostrova je pokryta lesy.

    Po délce ostrova Rab probíhá horský hřeben Kameniak o výšce 300 - 400 m.n.m. Nejvyšší kopec má 402 m.n.m. Tento hřeben chrání stejnojmenné městečko Rab a jeho nejbližší okolí před severovýchodními větry a podstatně tlumí účinky bóry padající z pohoří Velebit.

    Historická část městečka Rab leží na malém poloostrově. Pohlédneme-li na ně z kterékoliv strany, zaujmou nás čtyři románské věže. Vytvářejí jakousi symbolickou siluetu města, se kterou se často setkáváme na pohlednicích i na obrazech. Nejvyšší je věž Mariánské katedrály. Městečkem samotným procházejí tři ulice s výstižnými názvy: Dolní ulice, Střední ulice a Horní ulice. Na

 Dolní a Střední nacházíme převážně obchodní a turistické zázemí městečka. Najdeme zde restaurace, kavárničky a spoustu obchůdků a stánků. Koupit si tu můžeme vše možné, od mořských lastur přes obrazy až po oblečení. Horní ulice je prosta těchto turistických vymožeností, působí skutečně historickým dojmem a jsou na ní všechny kostely. Mezi Dolní ulicí a severním pobřežím najdeme několik paláců, z nichž nejvýznamnější je knížecí palác benátského rodu Dominisů. Na jižním pobřeží se nachází městská pláž, dá-li se tak betonovému nábřeží se schůdky do moře vůbec říkat. Místo je to velmi příjemné, ze severu je chráněno městskou zástavbou a z jihu poloostrovem Frkanij.

    Historická část města přechází v lesopark Komrčar s řadou vzácných dřevin, které zde byly ovšem většinou vysazeny. V lesoparku najdeme hřbitov s kuriózními "patrovými" hroby. Tyto jsou vidět v Chorvatsku na řadě míst, kde není možno vykopat jámu. Rakev leží v dutině hrobu. Na severní straně přechází lesopark v soudobou zástavbu městečka. Z pohledu turisty je zde zajímavá snad jen obchodní ulice a malá tržnice.

    V malém přístavu kotví řada "lodiček", nabídka nejrůznějších plaveb do okolí je slušná. Jejich ceny jsou však již méně slušné. Pořádná loď zavítá do Rabu jen dvakrát denně. Ráno jede ze Zadaru do Rijeky a navečer zase zpět.

    Městečko Rab spolu s apartmánovými komplexy Banjol a Barbat tvoří v podstatě jeden celek. Z významnějších staveb turistického ruchu jmenujme alespoň hotel Padova, který je vybaven i bazénem. Od hotelu směrem na východ se táhne několik kilometrů písčitých nebo částečně oblázkových ale poměrně úzkých pláží lemovaných ubytovacími kapacitami pro turisty. Takto třeba vypadá pláž v zátoce Padova III, ve které je velký český kemp.

    Velmi krásné pohledy na městečko Rab jsou z kopců nad ním. Můžeme sem vyjet autem, vyjít po silnici anebo se vydat takzvanými kozími stezkami. Správněji ovčími stezkami, neboť slouží k vyhánění ovcí na skromnou pastvu. Jenže to je daleko a na okolo. Vydáme-li se do těchto končin, zjistíme, že apartmánových domů velmi rychle ubývá a místo nich se zde nacházíme skromná stavení. Mnohdy to vypadá tak, že ve skromných staveních bydlí i majitelé apartmánů. Proč by tam zabírali místnosti, které mohou vydělávat.

    Kdo má dobré boty i nohy, může vystoupat přímo nahoru po kamenných mořích. Výstup vyžaduje slušnou obuv i kondici. Odměnou mu budou i krásný pohledy na přilehlou část ostrova a za dobré viditelnosti i na zátoku Supetarska Draga. A má-li dost času a dost peněz, může se stavit ve vyhlídkové restauraci.

    Jak vypadá terén při výstupu a pohledy shora vidíte na následujících obrázcích (klikněte na ně):

       

    Mezi městečkem Rab a poloostrovem Frkanij se rozkládá zátoka Svaté Eufemie, na jejímž konci stojí stejnojmenný františkánský klášter. Nedaleko odsud se nachází v borových lesích objekty letoviska Suha Punta. Na poloostrově Frkanij se nachází známá naturistická pláž, na kterou vás s rabského přístavu ochotně zavezou za 20 kun. Když jsem ji navštívil, nebyla zde ani noha. S konce poloostrova Frkanij se naskýtá krásný pohled na městečko Rab chráněné hřebenem Kameniaku.

    Další významnější letovisko na ostrově Rab je Lopar se známým kempem zvaným San Marino. Z Loparu totiž pochází zakladatel republiky San Marino kameník Marin, který odsud uprchl při pronásledování křesťanů císařem Diokleciánem počátkem 4. století našeho letopočtu. V Loparu vybíhá z ostrova Rab přibližně dvoukilometrový poloostrov, jehož pobřeží je řadou mysů rozděleno na malé i větší zátoky. Některé jsou kamenité a jiné zase písčité. Největší z nich je pravděpodobně písčitá Rajská pláž poblíž kempu San Marino. Docela romantická je procházka podél pobřeží. Na následující série obrázků byla pořízena na cestě z Loparu po východní straně poloostrova na naturistickou pláž Saharu. Hory viditelné v dáli z této pláže jsou již na ostrově Krk.

    A několik obrázků z pobřeží (klikněte na ně):

      

       

    Lopar samotný na první pohled příliš nezaujme, nejsou zde žádné historické památky. Střed obce tvoří malé náměstíčko s točnou pro autobusy a kamkoliv se podíváte, vidíte zařízení pro turistický ruch. Návštěvníky sem lákají především krásy přírody a písčité pláže. A místní lidé toho patřičně využívají. Někdy to působí až humorně. Setkali jsme se zde s jednou podnikavou babkou "fíkovkou", která měla na kolečku trochu ovoce a fíků. Když jí fíky došly, zašla o dvacet metrů dále, natrhala nové a prodávala vesele dál. A lidé, i když to viděli, kupovali.

    Tak, a jsme na konci povídání o ostrově Rab. Na jeho závěr se můžete podívat na fotografie několika rostlin, se kterými se můžeme na ostrově Rab běžně setkat (klikněte na ně).

     

HLAVNÍ MENU